Põhjalik kütmise ABC!
Viimase poole aasta jooksul oleme saanud paigaldada hulgaliselt ahjusid, mistõttu on juurde tulnud palju “esmakordseid vanemaid”, seega oleks igati paslik veel kord meelde tuletada, kuidas õigesti ahju kütta.
Kõige tähtsam = ära küta prügiga!
Kütta võib ainult KUIVA halupuuga. Isegi, kui su vana aiamaja lammutusest ülejäänud lipid on saanud paar aastat kuuri all vedeleda, siis see ei ole sama, mis kuiv halupuu. Palun ära viska ka toidujäätmeid ja mähkmeid koldesse, palun. Ega ka naeltega terrassilaudasid. Nimekirja küttesobilikest puudest leiad siit.
Ahjusõbraliku puuhalu niiskustase peab olema alla 20%.
Halu niiskusprotsenti saad mõõta mõõdikuga, mis on olemas näiteks Oomipoes/Stokkeris. Kui halg on liiga märg, tekib põlemisel tahm, mis määrib ära seest nii ahju kui ahjuklaasi.
Tuli süüta PEALT!
Kasuta süütamiseks süütetablette, mitte paberit!
Ära küta üle, vaid jälgi, mis küttekogus on kirjas ahjupassis.
Keskmiselt läheb moodulahjule ühes ÖÖPÄEVAS! 16-18kg ehk 6-10 halupuud. Jah, sa ei saa ahju ostes elukutseliseks kütjaks, kord päevas etteantud kogus koldesse ja nii ongi.
SIIBER, see paganama siiber..
Moodulahjul näitab siibri nupu asetus siibri enda asendit ühendustorus – lihtsamalt öeldes:
Nupp vertikaalis – siiber kinni
Nupp horisontaalis – siiber lahti
Kui ahjuklaas on tahmane, siis kasuta puhastamiseks vett või spetsiaalset puhastusvahendit (Starwax, 5-10 eurot, olenevalt, kas 500ml või liiter)
Igas moodulahjus saab ka süüa valmistada, selleks oota, et söed hõõguksid.
Sinna peale saad asetada ahjuvormi. Ahjuvorm peab olema spetsiaalne ahjus küpsetamiseks ehk keraamiline, aga sobib ka malmist.
Ära unusta ka tuhakasti tühjendada.
Kord aastas peaks külla kutsuma ka korstnapühkija!
Aga ega siis midagi, kui teooriat praktikasse viima 😊 Mis iganes küsimuste puhul oleme alati valmis vastama – ahjuteadlikkus on väga oluline.
Tutvu ka teiste blogipostitustega ja saa moodulahjudest rohkem teada!