Blogi

juuli 12, 2023

PÕHJALIK ÜLEVAADE: Mida peab teadma enne ahju ostmist?

Kuigi võiks eeldada, et ahju ostmine käib nii, et valid sobiva välja, kirjutad või helistad müüjale ja mõne aja pärast tullakse ahju paigaldama, siis nii sujuvalt kahjuks päris elus asjad ei käi (eriti juhul, kui majas isegi korstent veel pole või vana ahi on ees). 

Aga võtame samm-sammu haaval.

1. Kas korsten on olemas?

Kui korstent ei ole, mis on kahjuks uuemate majade puhul reaalsus, siis tuleks esmajärgus tegeleda sellega. Täna on meil on palju koostööpartnereid, kes saavad vajadusel aidata:  Safest, Korsten Puhtaks, Kagunurk OÜ nii korstna kui ahju paigaldusega. 

Seni pole korstna ehitamine jäänud tehnilistel põhjustel kunagi ära, alati on võimalus olemasolevale majale korsten juurde ehitada, sest korstnatüüpe ja materjale on erinevaid.

2. Kas ahju on vaja põhikütteks, lisakütteks või tagavara- ja turvatunde kütteks? 

Kui ahi on mõeldud põhikütteks, tasub jälgida, et köetav tuba või toad oleks ahjule jõukohased. Väikest ahju väga suures ruumis on lihtne üle kütta, mis võib endaga kaasa tuua erinevaid probleeme. Põhikütteks mõeldud ahju puhul on mõistlik järgida põhimõtet, et pigem valida pisut võimekam, mitte väikese võimsuse puudujäägiga ahi. Lisakütteks valitud ahi võib olla mõnevõrra väiksem kui ruumi(de) küttevajadus nõuab, sest, nagu nimest järeldada võib, on sellise lahenduse puhul võimalik ruumi soojendada ka mõnel muul viisil (nt. põrandaküte, õhksoojuspump jne).

3. Jälgi turul pakutavate ahjude puhul KILOHINDA (sh, kui palju peab soojussalvestuseks ahju kütma)

Täna müüakse moodulahju nime all ka “ahjusid”, mis kaaluvad 930 kg ja maksavad 6000 eurot. Võrdluseks, meie kõige pisem ahi kaalub 1800 kg ja maksab koos paigalduse, transpordi, viimistluse,  ahjuukse, tahmaluukide ja käibemaksuga umbes 4500 eurot.

Sellega seonduvalt saab kohe teada, kas ahju peab hakkama kütma 5-6x päevas või piisab ühest korrast ööpäevas (Ahja moodulahjude puhul).

4. Kas põrand kannatab ahju?

On tulnud ette juhtumeid, kus inimene kutsub meid konsultatsiooniks kohale 10. korrusel asuvasse korterisse sooviga moodulahi paigaldada. Kuna kõige väiksem ahi kaalub 1800 kg, seega ilmselt saate siin juba isegi aru, et nii rasket ahju on võimatu sinna paigaldada, eriti, kui all ei ole ka kandvat seina. 

5. Kui vana ahi vajab välja vahetamist, siis see tuleb ise eelnevalt ära lõhkuda (või oleneb, kuidas müüjaga on kokku lepitud)

Meie moodulahjude paigaldamise eelduseks on eelnevalt vana ahju välja lammutamine ja korrektne ahjupõhi. Mõlemad peavad olema tehtud enne paigalduspäeva. Meil on ka erinevaid partnereid, kes vajadusel ahjusid välja lammutavad. 

6. Ahjuvundament peab olema ENNE paigaldust valatud 

Tõime selle välja eelmises punktis, kuid rõhutame uuesti üle, sest ei ole mitte 1, 2 ega 3 korda juhtunud seda, kus paigaldajad leiavad eest põranda, mis on ettevalmistamata. Enne paigaldust räägime selle teile ka veel telefoni teel üle ja vajadusel anname soovitusi.

7. Kuidas käib ahju eest maksmine – kas järelmaksuga, kohe välja või mitmes osas?

Meie kasutame klientidega üldjuhul 50% enne ja 50% peale paigaldust süsteemi, kuid vajadusel saab maksta ka LHV või Liisi järelmaksuga.

8. Kui kaua ahju paigaldus aega võtab? 

Moodulahju paigaldus on keskmiselt 1-2 tööpäeva. Meist sinu pereliikmeid ei saa – hommikul tuleme ja õhtul õnnitleme ning anname sulle tikud kätte. 

9. Ahjupass peab iga ahjuga kaasa tulema! 

Anname iga valminud ahjuga kaasa ahjupassi, kasutusjuhendi ja garantiitunnistuse.

10. Moodulahju köetakse ainult kuiva halupuuga! 

Lihtne selgitus: ahi ei ole prügikast. Igasugune prügi ja jäätmete põletamine ahjus reostab keskkonda ja lisaks rikub nii ahju lõõristikku kui ka korstent. Samuti tasub silmas pidada, et ahjus kütmiseks pole mõeldud ei brikett ega ka tisleripuidu jäägid. 

11. Kas tegu on eestimaise tootega?

Selleks, et maksud ei sõidaks välisriikidesse, tasub alati toetada võimalusel eestimaist. Meie moodulahjud valmivad 100% eesti meeste käte all Ahjal asuvas tehases, Tartu mnt 49, Ahja aadressil. Tule ja veendu selles ise. 

12. Kas tootja annab garantii?

Ahja Moodulahi annab garantii meie enda paigaldatud ja viimistletud moodulahjudele – koldele 2 aastat, ahjule 5 aastat.

Sulle võivad veel meeldida…

Kuidas valida moodulahju?

Kuidas valida moodulahju?

Kuidas valida moodulahju? 1. Kas ahjust saab põhiküte või abiküte? Selle järgi saab hakata hiljem valima mudelit....