Blogi

august 18, 2023

Vana ahi või kamin uue moodulahju vastu KredExi toetusega (taotlusvoor avaneb 15.02!)

Ahjutoetuste taotlusvoor avaneb veebruari keskel, seega käime üle kõik olulised punktid, mida pead teadma seoses KredExi “Väikeelamute kütteseadme uuendamise toetusega”.

  • Kui taotust pole esitatud, siis töödega alustada ei tohi.

Tsiteerides kliimaministeeriumi välisõhu- ja kiirgusosakonna peaspetsialisti Romario Siimerit: “Toetus on mõeldud tiheasustatud elamupiirkondades õhukvaliteedi parandamiseks. Nimelt võib seal kütteperioodil õhk olla väga saastunud, sest uuringute põhjal ületab erinevate peenosakeste ja muude saasteainete kontsentratsioon piir- ja sihtväärtusi. „Maal, kus majad paiknevad hajutatult, ei teki kütteperioodil õhukvaliteediga probleemi”

  • Toetuse saamiseks peab väikeelamu olema kasutusele võetud enne 2010. aasta 1. jaanuari ja soojusvarustuse liigina peab olema märgitud lokaal-või kohtküte ja energiaallikaliigina tahkekütus. 

  • Elamus peab olema vana ahi, mille saab toetuse abil uue moodulahjuga asendada.

  • 70-protsendiline toetusmäär kehtib Ida-Virumaal Jõhvis, Kiviõlis ja Sillamäel; Jõgevamaal Jõgeval ja Põltsamaal; Valgamaal Valgas, Otepääl ja Tõrvas.

  • 50-protsendiline toetusmäär on Tallinna linnaosadest Pirital, Nõmmel, Kesklinnas, Kristiines, Põhja-Tallinnas ja Haaberstis ning teistest linnadest Tartus, Viljandis, Rakveres, Kuressaares, Keilas, Võrus, Türil, Sauel, Paides, Tapal, Kärdlas, Elvas, Haapsalus, Karksi-Nuias, Kilingi-Nõmmes ja Pärnus.

  • Maksimaalne toetussumma ühe elamu kohta on 10 000 eurot, mida hüvitatakse hinnamudeli alusel. Kütteseadmete soetamiseks, paigaldamiseks või ehitamiseks on kehtestatud konkreetne toetussumma, mis ei sõltu tegelikust kulust. Näiteks uue ahju puhul on maksumuseks arvestatud 6400 eurot, millest hüvitatakse olenevalt piirkonnast 50 protsenti (3200 eurot) või 70 protsenti (4480 eurot). Kui vana ahju ei ehitata ümber, vaid see lammutatakse, siis lammutamist toetus ei kata, vaid selle eest tuleb maksta inimesel endal.

  • Taotlejal peab endal ahju ostusumma olemas olema, hiljem hüvitatakse vastavalt 50% või 70% hinnast. 

  • Toetuse aluseks olevate tegevuste elluviimiseks on aega 12 kuud alates taotluse rahuldamise otsusest arvates. Tegevustega võib alustada pärast taotluse esitamist.

Kust ja millal toetust taotleda?

Taotlusvoor avatakse 15.02.2024!
Toetusega seotud küsimused saada aadressile eramu@kredex.ee. Toetuse haldurid vastavad kõnedele tööpäeviti kell 13.00-16.00. Toetuse taotlemine on
e-toetuste keskkonna kaudu.

Loe kindlasti ka vastuseid korduma kippuvatele küsimustele.

Blogis on refereeritud ja tsiteeritud Postimehe, KredExi ja ERR artikleid.

Sulle võivad veel meeldida…

Kuidas valida moodulahju?

Kuidas valida moodulahju?

Kuidas valida moodulahju? 1. Kas ahjust saab põhiküte või abiküte? Selle järgi saab hakata hiljem valima mudelit....